preloader

بلاگ

ابعاد رابیتس؛ روش اندازه گیری

رابیتس یکی از مصالح پرکاربرد، به‌خصوص در صنعت ساختمان‌سازی است. این توری‌های فلزی مدل‌های مختلف با وزن‌های متفاوتی دارند، اما

ابعاد رابیتس
فهرست مطالب

رابیتس یکی از مصالح پرکاربرد، به‌خصوص در صنعت ساختمان‌سازی است. این توری‌های فلزی مدل‌های مختلف با وزن‌های متفاوتی دارند، اما ابعاد رابیتس معمولاً استاندارد است. اگر شما هم به‌دنبال خرید رابیتس هستید و یا صرفاً علاقه‌مندید درباره ابعاد راویز بیشتر بدانید و رابطه آن با قیمت نهایی محصول را کشف کنید، در این مقاله از بیکوچار با ما همراه باشید.

اندازه‌گیری ابعاد رابیتس

همان‌گونه که اشاره شد، رابیتس از پرس‌کاری و کشش ورق گالوانیزه ساخته می‌شود. در ایران، ابعاد یک رابیتس استاندارد باید ۶۰×۲۴۰ سانتی‌متر باشد. با این حساب، مساحت هر ورق رابیتس ۱۴۴۰۰ سانتی‌مترمربع، معادل ۱٫۴۴ مترمربع است. در کشورهای دیگر، ابعاد رابیتس متفاوت و از ۱۲۲×۲۴ سانتی‌متر تا ۱۸۳×۳۶۵ سانتی‌متر متغیر است.

تغییر ابعاد ورق رابیتس نیز امکان‌پذیر است. رابیتس‌هایی با ابعاد ۶۵×۷۰ سانتی‌متر، ۲۰۰×۶۰ سانتی‌متر و ۲۱۰×۶۰ سانتی‌متر و ۲۳۰×۶۰ سانتی‌متر نیز در بازار یافت می‌شوند، اما بهتر است بدانید این شیت‌ها استاندارد نیستند و درنتیجه کار با آن‌ها دشوارتر و چسبندگی مصالح به پایه رابیتس کمتر است. به‌طور خلاصه، به‌یاد داشته باشید یک ورق رابیتس استاندارد باید مساحتی معادل ۱٫۴۴ مترمربع داشته باشد.

ردیف

طول (سانتی‌متر)

عرض (سانتی‌متر)

مساحت (مترمربع)

توضیحات

۱

۲۴۰

۶۰

۱٫۴۴

استاندارد

۲

۲۳۰

۶۰

۱٫۳۸

استاندارد

۳

۲۱۰

۶۰

۱٫۲۶

غیراستاندارد

۴

۲۰۰

۶۰

۱٫۲۰

غیراستاندارد

۵

۷۰

۶۵

۰٫۴۵

غیراستاندارد

رابطه قیمت و ابعاد رابیتس

به‌طورکلی، قیمت رابیتس براساس وزن آن محاسبه می‌شود. با توجه به این‌که رابیتس از ورق گالوانیزه ساخته می‌شود و قیمت گالوانیزه نیز متغیر است، قیمت رابیتس نیز با تغییراتی همراه است. همان‌طورکه در بخش قبل اشاره شد، ابعاد رابیتس حالت استاندارد و غیراستاندارد دارد. شایان ذکر است که ابعاد استاندارد همیشه قیمت بالاتری دارند، زیرا استفاده از آن‌ها ساده‌تر است و هزینه‌های زیرکاری سقف را کاهش می‌دهند.

وزن هر ورق رابیتس با توجه به این‌که ۹، ۱۱ یا ۱۳ ستون باشد متغیر است و درنتیجه قیمت آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. به‌طورکلی، هزینه یک ورق رابیتس ۹ ستونی به مساحت استاندارد ۱٫۴۴ مترمربع از هزینه یک ورق رابیتس ۹ ستونی به مساحت غیراستاندارد ۱٫۲ مترمربع کمتر است.

رابطه قیمت و ابعاد رابیتس

محاسبه میزان رابیتس موردنیاز

در حال ساخت خانه هستید و سقف شما نیاز به رابیتس‌کاری دارد؟ یا هنوز نمی‌دانید چند شیت رابیتس نیاز دارید؟ با توجه به این‌که ابعاد ورق رابیتس مشخص و استاندارد است، محاسبه میزان مصرف رابیتس در یک پروژه کار دشواری نیست.

همان‌طورکه اشاره شد، مساحت یک ورق راویز استاندارد معادل با ۱٫۴۴ مترمربع است. اگر مساحت سقف شما ۵۰۰ مترمربع باشد، کافی است عدد ۵۰۰ را تقسیم بر ۱٫۴۴ کنید. جواب عدد ۳۴۷ است؛ یعنی شما به ۳۴۷ ورق رابیتس با ابعاد استاندارد نیاز دارید. توصیه می‌شود مقدار ۵٪ همپوشانی را برای جواب آخر در نظر بگیرید. در این مثال، با محاسبه ۵٪ همپوشانی، به ۳۶۴ ورق راویز نیاز دارید.

برخی افراد برای راحت‌تر شدن کار، این ۵٪ همپوشانی را از ابتدای کار در ابعاد راویز لحاظ می‌کنند؛ یعنی مساحت رابیتس را به‌جای ۱٫۴۴ مترمربع، ۱٫۳۷ مترمربع در نظر می‌گیرند و عدد مساحت محدوده نیازمند به رابیتس (در مثال ما ۵۰۰ مترمربع) را به ۱٫۳۷ تقسیم می‌کنند. در این صورت نیاز نیست برای جواب آخر ۵٪ همپوشانی را دوباره محاسبه کنیم. در مثال ما نیز اگر ۵۰۰ را تقسیم بر ۱٫۳۷ کنیم عدد ۳۶۴ به‌دست می‌آید که یعنی به ۳۶۴ شیت استاندارد رابیتس نیاز داریم.

سخن پایانی

از این‌که بار دیگر در یکی از مقالات بیکوچار با ما همراه بودید متشکریم. در این مقاله، درباره نحوه اندازه‌گیری ابعاد رابیتس خواندیم، ابعاد استداندارد یک ورق راویز را دانستیم و فرمول محاسبه مقدار رابیتس موردنیاز را نیز مرور کردیم. نظر شما درباره این مقاله چیست؟ می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام لحظه‌ای قیمت محصولات با کارشناسان ما تماس بگیرید .

سبد خرید
سایت بیکوچار دارای اپلیکیشن اندروید اختصاصی میباشد ،این اپلیکیشن را میتوانید ازینجا دانلود نمایید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من