preloader

بلاگ

تفاوت رابیتس و کناف چیست

رابیتس ها و کناف ها هر دو از مهم‌ترین مصالح فولادی هستند که در صنایع ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فهرست مطالب

رابیتس ها و کناف ها هر دو از مهم‌ترین مصالح فولادی هستند که در صنایع ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. رابیتس ها با انجام اعمالی همچون پرس و کشش از ورق‌های گالوانیزه به‌دست می‌آیند و عموماً جهت پیاده‌سازی سقف‌های کاذب، آرک اپن، کارهای تزیینی دکوراسیون داخلی و… به‌کار می‌روند. تفاوت رابیتس و کناف در ماده اولیه سازنده آن‌ها نهفته است. کناف ها مصالحی گچی هستند و به‌راحتی شکل می‌گیرند که از آن‌ها به‌عنوان پوششی روی سقف‌ها و زیرساز سقف‌های کاذب و آرک اپن استفاده می‌شود. 

در این مقاله، به مقایسه کامل این دو مصالح ساختمانی خواهیم پرداخت و مزایا و معایب کناف و رابیتس را برخواهیم شمرد. در پایان نیز به سؤال «کناف یا رابیتس کدام یک برای پیاده‌سازی زیرساخت سقف مناسب است؟» پاسخ خواهیم داد.

فرق کناف با راویز

کناف و راویز تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند که در این بخش از مقاله به بررسی کامل آن‌ها خواهیم پرداخت:

تفاوت رابیتس و کناف از نظر ساختاری

بدون شک اگر این دو سازه را از نزدیک دیده باشید، متوجه تفاوت‌های ظاهری و ساختاری آن‌ها خواهید شد. کناف ها درواقع ورق‌های فولادی هستند که با لایه‌های گچ پوشانده شده‌اند و به همین دلیل به آن‌ها گچ برگ نیز گفته می‌شود. کناف ها روکش‌هایی نیز دارند که ممکن است رنگی یا کاغذی باشند. رابیتس نیز از ورق‌های گالوانیزه طی عملیات پرس و کشش‌کاری به‌دست می‌آید و از نظر ساختاری دارای بخش‌های ستون و چشمه است.

رابیتس ها در مقایسه با کناف ها از قدمت بیشتری برخوردارند و به همین است که معماران و مهندسان سازه با آن‌ها آشنایی بیشتری دارند. کناف ها به شکل پیش‌ساخته به بازار عرضه می‌شوند و در دسته‌بندی مصالح خشک ساختمانی قرار می‌گیرند، اما این موارد به هیچ عنوان درباره رابیتس ها صدق نمی‌کند.

تفاوت رابیتس و کناف از نظر ساختاری

تفاوت های رابیتس و کناف از نظر تنوع

تنوع محصولات عرضه‌شده نیز از تفاوت رابیتس و کناف به‌شمار می‌رود که این تفاوت به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. کناف ها عموماً براساس کاربردها و قابلیت‌هایشان دسته‌بندی و به بازار عرضه می‌شوند. به‌عنوان مثال، از کناف های MR برای بخش‌هایی از ساختمان استفاده می‌کنند که رطوبت در آنجا بالا است. ازجمله این بخش‌ها می‌توان به دستشویی، حمام، استخر و آشپزخانه اشاره کرد. اگر رطوبت آن مکان بیش از ۹۰ درصد بود، از کناف های آکواپنل استفاده می‌شود.

از طرف دیگر کناف هایی به بازار عرضه شده‌ا‌ند که می‌توانند تا ۳ ساعت در برابر آتش‌سوزی مقاومت و امنیت ساختمان را تا حدودی تأمین کنند. به این کناف ها، کناف ضدحریق یا FR گفته می‌شود.

در ادامه بررسی تفاوت رابیتس و کناف از نظر تنوع، به ساختار و اجزا سازنده رابیتس می‌رسیم. عموماً رابیتس ها را براساس تعداد ستون و چشمه تقسیم‌بندی می‌کنند. این مصالح فولادی در انواع ۹، ۱۱ و ۱۳ ستونه و شکل چشمه لوزی، متوازی‌الاضلاع و مربع تولید می‌شوند. نوع ۹ و ۱۱ ستونه آن برای اجرای ستون و سقف کاربرد دارد و از نوع ۱۳ ستونه رابیتس برای اجرای بخش‌هایی مانند نما که باید وزن زیادی تحمل کند استفاده می‌کنند.

فرق کناف با راویز از نظر نحوه اجرا

همان‌طورکه در بخش قبلی مقاله نیز اشاره کردیم، کناف ها به شکل پیش‌ساخته و آماده تولید و به بازار عرضه می‌شوند. نصب کناف ها به زمان کمتری نیاز دارد؛ خصوصاً اگر قرار باشد به روش یکپارچه پیاده‌سازی شوند. کناف ها به کمک پیچ به سقف متصل شده و درنهایت به‌وسیله گچ و رنگ پوشانده می‌شوند، اما با بررسی تفاوت رابیتس و کناف متوجه می‌شویم که نصب رابیتس ها زمان بیشتری می‌برد و باید فرایند دشوارتری برای نصب آن‌ها طی شود. همواره به‌خاطر داشته باشید که تنها یک مهندس سازه حرفه‌ای می‌تواند کناف را به‌درستی اجرا کند. این در حالی است که برای نصب رابیتس نیاز به مهارت بالای معمار نیست.

در بین تولید کنندگان ایرانی محصولات متفاوتی برای این دو نوع محصول وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. برای مثال رابیتس مسعود یکی از برندهای مشهور ایرانی در تولید انواع راویز است. 

فرق کناف با راویز از نظر نحوه اجرا

مزایا و معایب کناف و رابیتس

برای درک بهتر مزایا و معایب کناف و رابیتس به جداول زیر دقت کنید:

مزایای رابیتس

معایب رابیتس

ضدزنگ و ضدخوردگی

وزن سنگین سازه اجرا شده

ضدحریق و ایمنی بالا هنگام آتش‌سوزی

باید از لایه ضخیم گچ برای پوشاندن رابیتس استفاده کرد.

فراوانی در بازار

احتمال وقوع ترک‌خوردگی‌های گسترده بعد از پیاده‌سازی مراحل پایانی گچ‌کاری

توانایی تحمل وزن زیاد

ایجاد فضای کاری محدود برای پیمانکار که دست وی را برای اجرای دقیق و آسان سازه می‌بندد.

مقاومت بالا در برابر ضربه

احتمال بروز خوردگی در محل جوش سازه در درازمدت به‌علت وجود رطوبت

سهولت در پیدا کردن پیمانکار برای پیاده‌سازی سازه

این سازه‌ها قابلیت آکوستیک یا بی‌صدا بودن را ندارند و به همین دلیل است که نمی‌توان از آن‌ها در بسیاری از ساختمان‌ها ازجمله استودیو‌ها استفاده کرد.

حال که با زوایای مختلف رابیتس آشنا شدید، در ادامه بررسی تفاوت رابیتس و کناف، به سراغ مزایا و معایب کناف خواهیم رفت:

مزایا کناف

معایب کناف

کناف ها قابلیت رنگ‌پذیری دارند.

عدم تحمل وزن‌ سنگین سازه هنگام اجرا

باعث ایجاد عمق در فضاهای مختلف ساختمان می‌شوند.

در صورت عدم پوشانندگی مناسب توسط گچ، خاصیت ضدضربه بودن آن کاهش پیدا می‌کند.

سرعت اجرا و پیاده‌سازی بالا

هنگام نصب فضای خانه بسیار کثیف می‌شود.

وزن سبک سازه اجرا شده

عدم مقاومت در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی

مقاومت بالا در برابر تکان‌های شدید، مانند زلزله در مقایسه با رابیتس

اگر کناف شما از متریال مناسبی تهیه نشده باشد، به هیچ عنوان نمی‌توان روی ضدضربه بودن آن حساب باز کرد.

امکان پیاده‌سازی طرح‌های مختلف

به گروهی حرفه‌ای برای پیاده‌سازی آن نیاز دارید.

دارای خاصیت آکوستیک یا بی‌صدا بودن

 

سازگاری با محیط‌زیست

 

حال که با مزایا، معایب و تفاوت رابیتس و کناف آشنا شدید، بهتر است به بررسی سؤال «برای سقف کناف بهتر است یا رابیتس؟» بپردازیم.

برای سقف کناف بهتر است یا رابیتس؟

کناف یا رابیتس؟ برای پیاده‌سازی سقف یا نما باید از کدام یک استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که انتخاب هرکدام از آن‌ها کاملاً به شرایط سازه شما و پارامترهای زیر بستگی دارد:

  • وزن سازه
  • بودجه در دسترس
  • مقاومت مدنظر

کناف ها به زمان کمتری برای پیاده‌سازی احتیاج دارند و طریقه نصب آن‌ها آسان‌تر است. در برابر زلزله مقاوم هستند و به‌خوبی رنگ را می‌پذیرند، اما نمی‌توانند وزن سازه‌های سنگین را تحمل کنند. همچنین به نیروی کار ماهر برای پیاده‌سازی نیاز دارند. مهم‌ترین تفاوت رابیتس و کناف به هزینه پیاده‌سازی آن‌ها باز می‌گردد. هزینه نهایی اجرای کناف کمتر از رابیتس است.

از طرف دیگر رابیتس ها مقاومت بسیار بالاتری نسبت‌به کناف دارند و برای پیاده‌سازی آن‌ها نیازی به جمع‌آوری تیمی حرفه‌ای نیست. به گچ بیشتری برای پوشیده شدن نیاز دارند و عموماً فضای کار کمی در اختیار جوشکار و مهندس سازه برای سهولت نصب قطعات دیگر می‌گذارند. باتوجه‌به تمامی موارد یادشده می‌توان اذعان کرد که کناف ها برای پیاده‌سازی سقف‌های کاذب گزینه به بهتری به‌شمار می‌آیند. شما می‌توانید قیمت رابیتس و کناف را از سایت بیکوچار استعلام بگیرید. هنوز هم برای انتخاب کناف یا رابیتس مشکل دارید؟ با پشتیانی سایت بیکوچار ارتباط گرفته و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام لحظه‌ای قیمت محصولات با کارشناسان ما تماس بگیرید .

سبد خرید
سایت بیکوچار دارای اپلیکیشن اندروید اختصاصی میباشد ،این اپلیکیشن را میتوانید ازینجا دانلود نمایید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من