preloader

بلاگ

مفتول چیست + کاربرد مفتول یا سیم آرماتوربندی

آیا میدانید مفتول چیست و چه کاربردی دارد؟ این سیم فلزی جزو پرکاربردترین کالاهای رایج صنایع مختلف محسوب می‌شود. سیم‌های

تولید مفتول
فهرست مطالب

آیا میدانید مفتول چیست و چه کاربردی دارد؟ این سیم فلزی جزو پرکاربردترین کالاهای رایج صنایع مختلف محسوب می‌شود. سیم‌های مفتول اغلب از مس، فولاد و آلومینیوم تولید می‌شوند و مقاومت و انعطاف‌پذیری بسیار بالایی هم دارند. درواقع همین خصوصیات باعث شده است تا از آن‌ها برای تولید محصولات متنوع استفاده کنند. در حال حاضر از صنعت خودروسازی گرفته تا ساختمان‌سازی، کشاورزی و غیره همگی به این نوع سیم نیاز دارند.

سیم مفتول چیست؟ کاربرد آن در صنایع مختلف

بسته به این‌که از کدام نوع مفتول استفاده کنید کاربرد آن متفاوت خواهد بود. برای مثال سیم‌های گالوانیزه سفید و سیاه کارایی مختلفی دارند و هریک در صنایعی متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد مفتول سیاه

برای این‌که به‌طور کامل بدانید سیم مفتول چیست، باید با کاربرد مفتول در صنایع مختلف نیز آشنا شوید. مفتول‌های سیاه را اغلب در تولید توری‌های گوناگونی چون حصاری، مرغی، پرسی، میخ، پانچ، الکترود و غیره به‌کار می‌برند. همچنین از آن برای قالب‌بندی و آرماتوربندی صنایع ساختمانی هم استفاده می‌کنند. جالب است بدانید در چند سال اخیر، بسیاری از دکوراسیون خارجی و داخلی خانه‌ها را نیز با مفتول سیاه تولید کرده‌اند.

کاربرد سیم مفتول

کاربرد مفتول گالوانیزه سفید

مفتول سفید از گالوانیزاسیون مفتول سیاه تولید می‌شود. مفتول‌های سفید بسته به این‌که از کدام نوع مفتول گالوانیزه گرم و سرد باشند، کارایی متفاوتی دارند؛ اما به‌طورکلی از آن‌ها در همه صنایع زیر استفاده می‌شود:

اتصال مصالح ساختمانی

با این نوع سیم‌ها مصالح ساختمانی گوناگون را به یکدیگر متصل می‌کنند تا میزان دوام مصالح افزایش یابد.

ایمن‌سازی پنجره‌ها

یکی دیگر از کاربردهای مفتول سفید مربوط به ایمن‌سازی درب و پنجره‌های ساختمان‌های مختلف است. از طریق مفتول‌های گالوانیزه سفید گریل‌های ایمنی گوناگونی را برای درب و پنجره‌های ساختمان‌ها می‌سازند تا به این وسیله از ورود افراد و حیوانات گوناگون جلوگیری کنند.

کشاورزی

یکی دیگر از مصارف مفتول گالوانیزه سفید مربوط به صنعت کشاورزی است. در این صنعت برای اتصال قطعات مختلف از سیم‌های مفتول استفاده می‌کنند.

تقویت برق ساختمان‌سازی

تقویت کابل‌های برق و ساختار‌های بتنی نیز با این نوع سیم‌ها انجام می‌شود. باید بدانید مفتول گالوانیزه سرد و گرم برتری خاصی نسبت‌به یکدیگر ندارند؛ بااین‌حال متریال اولیه و فرایند تولید متفاوت آن‌ها باعث شده است تا کارایی مختلفی داشته باشند.

سیم مفتول گالوانیزه یا سفید

تفاوت میلگرد و مفتول

در این بخش قصد داریم در پاسخ به سوال سیم مفتول چیست، تفاوت‌های آن با میلگرد را بررسی کنیم. عده کثیری از افراد تصور می‌کنند مفتول و میلگرد یکی هستند، زیرا از نظر ظاهری، شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند؛ درحالی‌که این‌طور نیست.

خم‌شدگی

سیم‌های مفتول و میلگرد میزان مقاومت متفاوتی در برابر خم‌شدگی دارند. به‌طورکلی مقاومت میلگردها بیشتر است، زیرا در شرایط گوناگون کمتر حالت خمیده به خود می‌گیرند.

انعطاف‌پذیری

تفاوت دیگر این دو سیم در میزان انعطاف‌پذیری آن‌ها است. باید بدانید سیم مفتول انعطاف بیشتری نسبت‌به میلگرد دارد، زیرا نازک‌تر است و به‌راحتی شکل‌ سازه‌های مختلف را به خود می‌گیرد؛ به همین دلیل است که اغلب توصیه می‌شود در دال‌های بتنی کمتر از ۳۰ سانتی‌متر از مفتول استفاده کنند.

استحکام

به صورت کلی میلگرد از مفتول مستحکم‌تر است؛ بااین‌حال قدرت هیچ‌یک از آن‌ها برای جلوگیری از ترک خوردن بتن کافی نیست.

هزینه‌های تولید و نصب

همان‌طورکه انتظار می‌رود، هزینه تولید و نصب میلگرد به‌دلیل وزن و حجم بالایی که دارد بیشتر است.

محل قرارگیری

نحوه به‌کارگیری مفتول و میلگرد نیز با یکدیگر متفاوت است، زیرا مفتول‌ها را تنها در در دال‌های بتنی ۵ سانتی قرار می‌‌دهند؛ اما میلگرد را در پی، فوندانسیون و ستون ساختمان‌ها که عمق بیشتری دارند استفاده می‌کنند.

روش تولید

آخرین تفاوت میلگرد و مفتول در فرایند تولید آن‌هاست. کارخانه‌ها برای تولید این دو محصول دستگاه‌ها و متریال گوناگونی را به‌کار می‌برند، مسلماً این موضوع موجب تفاوت قیمتی آن‌ها نیز می‌شود. با توجه به این توضیحات، باید متوجه شده باشید که میلگرد و مفتول محصولی یکسان نیستند.

مزایای استفاده از مفتول چیست؟

مزیت‌های استفاده از این نوع سیم بسیار زیاد است؛ اما مهم‌ترین دلایلی که باعث شده است در صنایع گوناگون از آن استفاده کنند عبارت‌اند از:

انعطاف‌پذیری بالا

سیم‌های مفتول به‌دلیل انعطاف‌پذیری بالای خود، قابلیت فرم‌پذیری بی‌نظیری دارند.

مقاومت عالی

مزیت مهم دیگر این محصول مقاومت عالی آن است. سیم‌های مفتول قابلیت تحمل زیادی دارند و به‌سادگی آسیب نمی‌بینند. از طرفی انعطاف‌پذیری عالی آن‌ها موجب کاهش استحکامشان نشده است؛ ازاین‌رو می‌توان آن‌ها را در مصارف مختلفی به‌کار برد.

طول عمر بالا

اغلب محصولاتی که با این نوع سیم تولید می‌شوند، حداقل ۵۰ سال ماندگاری دارند.

عوامل موثر برقیمت سیم مفتول

عوامل مؤثر بر قیمت سیم مفتول چیست؟

عوامل مؤثر بر قیمت سیم مفتول عبارت‌اند از:

متریال اولیه

متریال اولیه سیم مفتول بسته به نوع آن تغییر می‌کند. از طرفی کیفیت این مواد نیز با یکدیگر فرق دارد؛ درنتیجه قیمت نهایی‌شان با توجه به نوع متریال و میزان کیفیتشان تغییر می‌کند.

نوسانات جهانی

برای تولید سیم‌های مفتول از محصولاتی چون آهن، مس، آلومینیوم و غیره استفاده می‌کنند. قیمت این دسته از محصولات تحت‌تأثیر نوسانات جهانی است؛ با این اوصاف افزایش یا کاهش هزینه‌های آن‌ها موجب بالا و پایین شدن قیمت مفتول می‌شود. 

تصمیمات دولت

تصمیمات دولت نیز تأثیر مستقیم بر قیمت مفتول دارد، زیرا اغلب کارخانه‌های تولیدی این نوع سیم دولتی هستد؛ ازاین‌رو هزینه‌های آن‌ها بسته به تصمیماتی است که در دولت تصویب می‌شود.

در این مقاله تلاش کردیم با زبانی ساده به شما عزیزان توضیح دهیم که مفتول چیست و کاربرد مفتول در صنایع مختلف چگونه است.

بدون وجود سیم مفتول تولید بسیاری از محصولات غیرممکن است و حتی بسیاری از صنایع نیز نابود می‌شوند. جالب است بدانید که حتی در بسیاری از وسایل روزمره انسان هم سیم مفتول وجود دارد، هرچند که افراد از آن آگاه نیستند. اگر شما نیز برای انجام پروژه‌های کاری خود به این کالا نیاز دارید، باید نوع و مقدار آن را مشخص کنید و بعد از بررسی شرایط کارخانه‌های گوناگون، خرید خود را انجام دهید.

برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام لحظه‌ای قیمت محصولات با کارشناسان ما تماس بگیرید .

سبد خرید
سایت بیکوچار دارای اپلیکیشن اندروید اختصاصی میباشد ،این اپلیکیشن را میتوانید ازینجا دانلود نمایید
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من